http://www.alastor.ecom.net.pl/
Alastor
Staffordshire Bull Terrier  FCI - 76 (Angielski Staffordshire Bull Terrier, Staffik)

ALASTOR      ALASTOR      ALASTOR      ALASTOR      ALASTOR          ALASTOR


Rasa ta została stworzona

do walk z psami poprzez łączenie Bulldogów z Terrierami, po zakazaniu szczucia Buldogów na uwiązane byki oraz niedźwiedzie w XIX-wiecznej Anglii. Na początku XX wieku (1935) został zaakceptowany przez Kennel Club jako Staffordshire Bull Terrier. W 1975 roku zarejestrowano pierwszego Staffika w American Kennel Club, był to angielski import Champion Tinkinswood Imperial. Pierwszym Champion USA (amerykańskim Championem) była suka importowana z Australii – Northwark Becky Sharpe.

Staffordshire Bull Terrier jest angielską rasą, choć często jest mylony ze swoimi amerykańskimi kuzynami – Amerykańskim Staffordshire Terrierem i Amerykańskim Pit Bull Terrierem.Często Staffordshire Bull Terrier uważany jest za rasę agresywną. Powodem takich opinii jest jego muskularna budowa i budzący respekt, "groźny" wygląd.

Staffordshire Bull Terrier jest jednym z najpopularniejszych psów w Wielkiej Brytanii i Australii.

W Polsce liczba psów tej rasy rośnie, choć większą popularnością cieszą się Amstaffy i psy w typie Amstaffa.


Zachowanie i charakter

Staffordshire Bull Terrier jest to pies pewny siebie, odważny, wesoły, inteligentny, wierny, uparty, opiekuńczy, aktywny ("od momentu porannej pobudki aż do ciszy nocnej, Stafford korzysta z życia w pełni." – "The Staffordshire Bull Terrier", Steve Eltinge) i ciekawski. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem, wobec innych zwierząt jest tolerancyjny, jeśli będzie do nich od wczesnego okresu przyzwyczajany. Uwielbiają rywalizować z innymi psami, stąd też duże zainteresowanie "tug-of-war" (przeciąganie liny z innym psem). W stosunku do dzieci są przyjazne i cierpliwe. W sytuacjach, w których inne psy tracą cierpliwość i potrafią zareagować agresją, Staffordshire Bull Terrier zachowuje spokój, lub po prostu odchodzi, przez co został nazwany przez Anglików "nanny dog" ("pies niania", "psia niańka"). Staffik nie nadaje się do obrony – może być bardzo pozytywnie nastawiony do złodzieja ("Zupełnie jak reszta rodziny Bullowatych kochają człowieka najbardziej na świecie"). Potrafi dostosować się do życia w rodzinie, zarówno w mieście jak i na wsi.

Staffordshire Bull Terrier współcześnie pełni funkcje psa rodzinnego, wszechstronnie użytkowanego.

Powinien wykazywać wielką siłę w stosunku do

swego wzrostu, być muskularnym, ale jednocześnie aktywnym i zręcznym zwierzęciem.

*****************************************************************************************************
Charakterystyka :
Swojej historii zawdzięcza współczesny Staffordshire Bull Terrier nieposkromioną odwagę, wielką inteligencję i wytrzymałość. Cechy te idą w parze z uczuciowością i przywiązaniem do przyjaciół, zwłaszcza do dzieci. Jego spokój, jeżeli pies nie jest w akcji, oraz stateczny i wierny charakter czynią zeń doskonałego psa wszechstronnie użytkowego. 

Temperament :
Śmiały, nieustraszony, można na nim w pełni polegać.

Głowa i czaszka :
Krótka, głęboka z szeroką czaszką. Mocno zaznaczone mięśnie policzkowe, wyraźny stop, krótka kufa, nos czarny. 

Oczy :
Ciemne są preferowane, ale mogą, w pewnej mierze, harmonizować z barwą maści psa. Są one okrągłe, średniej wielkości, osadzone w taki sposób, aby pies patrzył na wprost. 

Uszy :
Noszone w pączek róży lub półstojące, nieduże. Uszy całkowicie stojące lub całkiem wiszące są wadą. 

Pysk :
Wargi zwarte i czyste. Szczęki mocne, duże zęby z doskonałym, prawidłowym i pełnym zgryzem nożycowym 

Szyja :
Umięśniona, raczej krótka, o prostej linii, stopniowo rozszerzająca się w kierunku ramion. 

Kończyny przednie : 
Są proste, o mocnym kośćcu, dość szeroko rozstawione, o dobrze związanych łopatkach, nie wykazują pod żadnym względem znaków słabości w rejonie nadgarstka i śródręcza. Poczynając od śródręcza łapy zwrócone są lekko na zewnątrz. 

Tułów :
Powinien być zwarty o równej górnej linii. Szeroki front, głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione. Dobrze umięśniony. 

Kończyny tylne :
Powinny być dobrze umięśnione. Stawy skokowe niskie, kolana dobrze ukątowane. Kończyny tylne oglądane z tyłu powinny być równoległe. 

Łapy :
Silne, średniej wielkości, mocno stojące. U psów o jednolitej szacie paznokcie powinny być koloru czarnego. 

Ogon :
Średniej długości, nisko osadzony, zwężający się ku dołowi i noszony raczej nisko. Nie powinien być zbytnio podwinięty. Jego kształt można porównać do ramienia pompy z dawnych czasów. 

Ruch :
Swobodny, zwinny i mocny, oszczędny w wysiłku, nogi poruszające się równolegle, patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu. Dostrzegalny napęd tylnych kończyn. 

Sierść :
Włos gładki, krótki, przylegający do skóry. 

Maść :
Czerwona, płowa, biała, czarna lub błękitna, a także łaciata w którymś z podanych wyżej kolorów. Może także być pręgowana. Maści czarna podpalana oraz wątrobiana nie powinny być poszukiwane. 

Wielkość :
Waga: psy - 12,5 do 17 kg (28-38 funtów), suki - 11 do 15,5kg (24-34 funtów). Pożądana wysokość (w kłębie) to 35,5 do 40,5 cm (14-16 cali). Wysokość powinna być odpowiednia do wagi psa. 

Wady :
Obniżają ocenę zależnie od stopnia ich wyrażenia: oczy jasne, oprawa oka różowa, ogon zbyt długi lub zbyt zakręcony; niezgodność z limitami wzrostu i wagi; uszy całkowicie obwisłe lub stojące; przodozgryz lub tyłozgryz. Psy, mające którąś z wymienionych niej wad, nie mogą być nagradzane: różowy nos, znaczny przodozgryz: kiedy szczęka dolna jest tak wysunięta, że dolne siekacze nie stykają się z siekaczami górnymi; znaczny tyłozgryz: kiedy szczęka górna jest o tyle dłuższa, że siekacze górne nie stykają się z dolnymi. 

Samce powinny mieć oba jądra normalnie wykształcone, całkowicie umiejscowione w mosznie.

Standard FCI nr 76 z 24.06.1987

*****************************************************************************************************

Ciekawostki :

Staffordshire Bull Terrier
Posiadanie psa rasy Staffordshire Bull Terrier jest zakazane lub ograniczone w niektórych częściach świata, także w Europie czy w kilku stanach Stanów Zjednoczonych.
W dużej części Republiki Federalnej Niemiec posiadanie Staffordshire Bull Terrier jest zakazane, jak i innych Terierów w typie bull od 2000 roku. Importowanie do tego kraju psa z grupy terierów typu bull jest zabronione. Fakt ten zaistniał po śmiertelnym ataku Pit Bulli będących własnością dwudziestoczteroletniego dilera narkotyków na sześcioletnią Volkan Kaja na placu zabaw na terenie szkoły (26 czerwiec 2000 r. w Hamburgu) [1]. Niemiecki rząd we wrześniu 2000 r. starał o wprowadzenie przepisu zakazującego posiadania i hodowania terrierów typu bull ze Staffordshire Bull Terrier włącznie w Unii Europejskiej, lecz propozycja ta została zawetowana przez przedstawicieli brytyjskiego związku kynologicznego (Kennel Club).
ALASTOR      ALASTOR      ALASTOR      ALASTOR      ALASTOR          ALASTOR       ALASTOR
American Staffordshire Terrier   FCI - 286 (Amerykański Staffordshire   Terrier , Amstaff )Jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów w typie bull.

American Staffordshire Terrier robi wrażenie psa o dużej sile w stosunku do swojego ciężaru i wzrostu. Jest to pies mocny, umięśniony, a zarazem zwinny, czujny na sygnały otoczenia. Jest zwarty, o niezbyt długich kończynach, nie podkasany.

Głowa: Średniej długości, dobrze wysklepiona. Czaszka szeroka. Wyraźnie widoczne mięśnie policzkowe. Stop wyraźnie zaznaczony, uszy osadzone wysoko.
Uszy: Mogą być cięte lub nie. Preferowane są uszy niecięte, które powinny być krótkie, załamane w płatek róży, lub wysoko załamane do przodu. Uszy wyraźnie obwisłe stanowią wadę.
Oczy: Ciemne, okrągłe, głęboko osadzone, szeroko rozstawione. Powieki nie mogą być różowe.
Kufa: Średniej długości, w części górnej zaokrąglona, o linii wyraźnie opadającej pod oczami. Szczęki silnie zarysowane. Szczęka dolna powinna być mocna, zdolna do silnego chwytu.
Wargi: Równe i zwarte, bez odcinków obwisłych.
Uzębienie: Górne siekacze dotykają zewnętrznej powierzchni siekaczy dolnych.
Trufla: Zdecydowanie czarna.
Szyja: Ciężka, nieco wygięta, zwężająca się od łopatek ku nasadzie głowy. Średniej długości. Nie ma podgardla.
Tułów: Ramiona silne i umięśnione. Szerokie, ukośnie osadzone łopatki.

Górna linia
: Grzbiet jest krótki, nieznacznie od kłębu ku zadowi. Zad krótki, łagodnie opadający do nasady ogona. Lędźwie lekko wysklepione.
Klatka piersiowa: Żebra dobrze wysklepione, szerokie i płaskie, dobrze związane między sobą. Kończyny przednie rozstawione, aby umożliwić rozwój szerokiej i głębokiej klatki piersiowej.
Ogon: Stosunkowo krótki w proporcji do rozmiarów psa, nisko osadzony, wyraźnie zwężający się ku cienkiemu wierzchołkowi. Nie zawinięty, nie powinien być noszony powyżej grzbietu. Nigdy cięty.
Kończyny przednie: Proste, o silnym, zaokrąglonym kośćcu. Pionowe sródręcze. Brak najmniejszego wygięcia ku przodowi.
Kończyny tylne: Dobrze umięśnione, o wydłużonych stopniowo zwężających się podudziach, nie wykrzywione ani do środka, ani na zewnątrz. Łapy średniej wielkości, zwarte i dobrze wysklepione.
Ruch: Elastyczny, bez kołysania się, nietoczący. W kłusie ruch symetryczny (nieskośny).

Szata i umaszczenie
Szata: Sierść krótka, przylegająca, twarda w dotyku i lśniąca.
Maść: Dopuszczalne wszelkie typy umaszczenia, jednolite, kolorowe, i łaciate, choć umaszczenie jednolicie białe, z ponad 80% przewagą bieli, czarne podpalane brązem i wątrobiane nie znajduje uznania.


American Staffordshire Terrier współcześnie jest wykorzystywany jako pies rodzinny.

Zachowanie i charakter

American Staffordshire Terrier jest dynamicznym, odważnym i energicznym zwierzęciem, stąd ma on dużą potrzebę ruchu. Jego żywotność bardzo przydaje się na wsi, gdzie oczyszcza on teren ze szkodników. Ułożenie tego silnego psa polega na podporządkowaniu go przewodnikowi od szczenięcia. Ma on skłonność do bójek ze względu na pierwotne przeznaczenie, toteż szczenięta należy od początku uczyć przyjaznych kontaktów z innymi psami. Amstaffy wymagają bliskiego kontaktu z właścicielem.

Wady

Wszelkie odchylenia od cech charakterystycznych, opisanych we wzorcu, stanowią wady, które muszą być oceniane w zależności od stopnia ich występowania.

Trufla z wągrzycą; jasne oczy; wągrzyca na powiekach; ogon zbyt długi lub źle noszony; przodozgryz lub tyłozgryz.

Samce powinny mieć oba normalnie wykształcone jądra w mosznie !!

Popularność

American Staffordshire Terrier w Polsce pojawił się niedawno, na początku lat 90. Mimo tego, w szybkim czasie zdobył dużą popularność, co spowodowało powstanie wielu hodowli, sprzedających psy nieposiadające rodowodów.
*****************************************************************************************************
Ciekawostki:
W USA American Staffordshire Terrier może być rejestrowany w dwóch organizacjach kynologicznych jako American Pit Bull Terrier.

American Staffordshire Terrier - suka.
Wielu hodowców pitbulli (zwłaszcza w USA) krzyżuje linie American Staffordshire Terriera i American Pit Bull Terriera w celu poprawienia eksterieru.
Pierwsze American Staffordshire Terriery w Polsce z USA pojawiły się w poznańskiej hodowli "Florida", która od 1990 roku hoduje psy w oparciu o amerykańską linię Woods[potrzebne źródło].
W Wielkiej Brytanii istnieje zakaz posiadania oraz wwożenia Pit Bull Terrierów do których zaliczane są zarówno American Pit Bull Terriery jak i American Staffordshire Terrier.

*****************************************************************************************************

ALASTOR     ALASTOR     ALASTOR     ALASTOR     ALASTOR     ALASTOR    ALASTOR    ALASTOR

*************************************************************************
**************MEMORY ***************

Rodzeństwo : PRETURIAN & PUNIA Tylko dla Orłów

o: KAMIKAZE  TIPIT z Hanky
m: GARDA  Inteligent


ur.29.06.2001r.  maść : żółta z białym znaczeniemdarmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków


darmowy hosting obrazków


PUNIA Tylko dla Orłów  ( THAISA *29.06.2001r. -+27.10.2014r.)

darmowy hosting obrazków

PRETURIAN  Tylko dla Orłów  (RONIN  *29.06.2001r. - +28.10.2009r.)

darmowy hosting obrazków

w ocenie sędziów >>  "...mocny,proporcjonalny,świetne proporcje tłowia,wspaniały w ruchu,doskonała szata ,wspaniały temperament..."(z ko)

  

Zgodnie z ustawą z dnia 04.02.1994r - o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wszystkie fotografie umieszczone na tej stronie stanowią naszą własność.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie, bez naszej zgody - jest ZABRONIONE !
!


KONTAKT:

Katarzyna Łuczkiewicz

Chorzów , woj:ślaskie

tel: 698 679 358    

e-mail: alastor@op.pl

gg : 11334856

   


AlastorAlastorAlastor